Awards Winners and Finalists Presented in 2007

Share

The Deadline Club is pleased to announce the winners in the 2007 Annual Awards Contest, which honors excellence in journalism in 2006. The Deadline Club Awards recognize the best in New York area journalism – printed, broadcast or otherwise distributed. Winners were announced at the Annual Awards Dinner at the Marriott Marquis in Times Square on Thursday, June 21, 2007. The evening featured a keynote address by Bob Edwards of XM Satellite Radio.

 

1. The Daniel Pearl Award for Investigative Reporting

Newspapers and Wire Services

 

Winner
William Glaberson, The New York Times, Stories on
village and town court abuses

 

Finalist
Charles Forelle, James Bandler, Mark Maremont, Steve
Stecklow, The Wall Street Journal, Stories on stock
options abuses

2. Beat Reporting

Newspapers and Wire Services

 

Winner
Greg Jaffe, U.S. military beat, The Wall Street Journal

 

Finalists
David Armstrong, medical/health beat, The Wall Street Journal
Michael Rothfeld, Nassau County government and political beat, Newsday

3. Feature Reporting

Newspapers and Wire Services

 

Winner
Bryn Nelson, Newsday, “Saving Bobby”

 

Finalists
Curtis Eichelberger, Bloomberg News, “Carson Palmer
Runs Again on Tendon of Woman Hit by Drunk Driver”Joshua Prager, The Wall Street Journal, “A Chilling
Photograph’s Hidden History”

4. Spot News Reporting

Newspapers circulation over 100,000

 

Winners
Staff, New York Daily News, “Cory Lidle Plane Crash”Staff, Newsday, “Death of a Yankee”

 

Finalist
Staff, New York Daily News, “The Death of Nixzmary
Brown”

5. Spot News Reporting

Wire Services

 

No Winner

6. Reporting

Newspapers circulation under 100,000
Winner
Alex MacInnes, Herald News, “Cash Key to Promotions?”
“Prosecutors Probe Cop Hiring,” “Did Police Break
State Law?”

 

Finalists
Pamela A. MacLean, National Law Journal, “Abuse
Unchecked: The Problem of Immigration Judges”Tom Meagher, Herald News, Stories of affordable
housing manipulation

7. News, Series or Investigative Reporting

Magazines

 

Winner
Michael Smith and David Voreacos, Bloomberg News,
“The Secret War of Modern Slavery”

 

Finalists
Margaret O. Kirk, Kelley Heyworth and Becky Batcha, Child Magazine, “Double Diabetes: A Crushing New Combo
Threatening Kids”Andrea Rock and Marlys Harris, Consumers Union, “The
End of Privacy?” and “Your Privacy for Sale”

8. Feature Reporting

Magazines

 

Winner
Adam L. Penenberg, Fast Company, “Revenge of the
Nerds”

 

Finalists
Jennifer Gonnerman, New York, “A Hard-Earned Life”David McClintick, Institutional Investor, “How Harvard
Lost Russia”

9. Web News Exclusive

Online

 

Winner
Staff, The Journal News, U.S. Open coverage

 

Finalists
Staff, Newsday, Cory Lidle crashMichael Lewis, bigapplesoccer.com, “Running of the (Red) Bull”

10. News Blog

Online

 

Winner
Editorial Staff, Herald News, Election day

 

Finalists
Peter Lattman and Ashby Jones, The Wall Street Journal Online, Enron trial coverageStaff, The Journal News, Storm coverage

11. Opinion Blog

Online

 

No Winner

12. Arts Reporting

Specialized Writing

 

Winner
Justin Davidson, Newsday, “The Emperor’s New Show”

 

Finalist
Verne Gay, Newsday, “An Obsession Returns”

13. Business Feature

Specialized Writing

 

Winner
Robert D. Hof, BusinessWeek, “Virtual World, Real
Money”

 

Finalists
Spencer E. Ante and Brian Grow, BusinessWeek, “Meet
the Hackers”Paul Hemp, Harvard Business Review, “Avatar-Based
Marketing”

14. Business News, Series or Investigative

Specialized Writing

 

Winner
William Selway, Martin Z. Braun, Christine Richard,
Darrell Preston and David Dietz, Bloomberg News,
“Duping Main Street”

 

Finalists
Brian Grow and Ben Elgin, BusinessWeek, “Click Fraud”Michael J. Mantel, BusinessWeek, “What’s Really
Propping Up the Economy”

15. Opinion

Specialized Writing

 

Winner
Amity Shlaes, Bloomberg News, “Harvard Seeks One Star
Without Too Much Shine,” “German Smoking Ban Would End
a Vicarious Pleasure,” “Gas Tax Fans Invoke a Telling
Name for Road Hog”

 

Finalists
Lawrence Levy, Newsday, “Hevesi drives himself into an
ethics jam,” “Hevesi should police himself and quit,”
“It’s time for Democrats to control character”Phil Reisman, The Journal News, “Rooting for Albany to
soften eminent domain law,” “WWII memorial is honored
ground in Mamaroneck,” “Parcel of land at center of
storm”

16. Science, Technology, Medical or Environmental Reporting

Specialized Writing

 

Winner
Spencer E. Ante, Brian Grow, BusinessWeek, “Meet the
Hackers”

 

Finalists
George Anders and Barbara Martinez, The Wall Street
Journal
, Stories on healthcare profitsBryn Nelson, Newsday, “Saving Bobby”

17. Sports Reporting

Specialized Writing

 

Winner
Peter Keating, ESPN, The Magazine, “Big Headache”and
“Doctor Yes”

 

Finalist
Pete Thamel, The New York Times, Stories on college
athletes

18. Spot News Photo

Photography and Graphics

 

Winner
Ghaith Abdul-Ahad/Getty Images, Time, “Casualties of
Wartime”

 

Finalists
Oded Balilty, Associated Press, “Power of One”David Longstreath, Associated Press, “Earthquake
Survivor”

19. Feature Photo

Photography and Graphics

 

Winner
Brent Stirton, Newsweek, “Healing War’s Wounds”

 

Finalists
Saurabh Das, Associated Press, “Greeting Patrol”Rafiq Maqbool, Associated Press, “Afghan Widows”

20. Sports Photo

Photography and Graphics

 

Winner
Nic Bothma/EPA, Sports Illustrated, “Invincible
Spirit”

 

Finalists
Oded Balilty, Associated Press, “Sumo Circle”Ron Jenkins, Sports Illustrated, “Bat out of Hell”

21. Editorial Cartoon

Photography and Graphics

 

No Winner

22. Information Graphic

Photography and Graphics

 

Winner
Rod Eyer, Newsday, “Flight 800″

 

Finalists
John Cornell, Chris Brown and Aaron Porter, The
Journal News
, “Why the Towers Fell”Rod Eyer, Newsday, “Saving Bobby”

23. Page Design

Photography and Graphics

 

Winner
Sean Noyce, Marge Hack, Claire Regan and Jan
Somma-Hammel, Staten Island Advance, “Civic Symbol
Turns 100″

 

Finalist
Richard Loretoni, Newsday, “Moussaoui Tells America:
I’m Glad We Hurt You”

24. Spot News

Radio

 

Winner
Staff, CBS Radio News, Israel-Lebanon conflict

25. Feature Reporting

Radio

 

Winner
Carole Zimmer, Bloomberg News, “Two Moms of 9/11″

26. Series or Investigative Reporting

Radio

 

No Winner

27. Spot News Reporting

Television

 

No Winner

28. Feature Reporting

Television

 

Winner
Sandra King, New Jersey Network Public Television,
“Due Process”

 

Finalists
Virginia Huie, Debi Gade and Dave Garden, News12 Long
Island
, “Girl with the Apple”Walt Kane and Anthony Cocco, News12 New Jersey,
“Amputee Firefighter”

29. Series or Investigative Reporting

Television

 

Winner
William Weinbaum, ESPN, “Tillman’s Final Mission”

 

Finalist
David Springer and
Frank Bruce, News12 Connecticut, “Hidden Gems”

30. Business Reporting

Television

 

Winner
Allan Chernoff, CNN, “Haunted Condos”

31. Minority Focus

Omnibus

 

Winner
Andrea Elliott, The New York Times, “An Imam in
America”

 

Finalists
Michael Frazier, Newsday, “Race in the Ranks”Miriam Jordan, The Wall Street Journal, “Immigration
in America”

32. James Wright Brown Public Service Award

Omnibus

 

Winner
Staff, The New York Times, Stories on diabetes crisis

 

Finalists
Jonathan Bandler and Ricky Flores, The Journal News,
“Prisoner Confesses to 1989 Slaying”Michael Smith and David Voreacos, Bloomberg News, Expose on slavery in South America

Comments are closed.