Awards Winners and Finalists Presented in 2013

Share

The Deadline Club is pleased to announce the winners in the 2013 Annual Awards Contest, which honors excellence in journalism in 2012. This was our most competitive contest yet. More than 80 judges sifted through a record 500 entries from a broad swath of media, including newspapers, magazines, radio, television and digital media outlets. The winners were announced in the Annual Awards Dinner at the Waldorf-Astoria on Thursday, May 16, 2013. The evening featured a conversation with Gerard Baker, Editor-in-Chief of Dow Jones & Co. and Managing Editor of The Wall Street Journal, and Andy Serwer, Managing Editor of Fortune.

See the story about this year’s awards dinner.

See the list of this year’s judges.

PHOTOS OF THE WINNERS

This year’s winners and finalists are:

NEWSPAPERS, WIRE SERVICES AND DIGITAL

The Daniel Pearl Award for Investigative Reporting

WINNER: David Barboza, The New York Times, “China’s Secret Fortunes” - “Billions in Hidden Riches for Family of Chinese Leader,” “Lobbying, a Windfall and a Leader’s Family,” “‘Princelings’ in China Use Family Ties to Gain Riches,”"Family of Chinese Regulator Profits in Insurance Firm’s Rise

FINALISTS:

• David Barboza, Keith Bradsher, Charles Duhigg, Steve Lohr, David Kocieniewski, David Segal, The New York Times, “The iEconomy”
• Rob Barry, Jeanne Eaglesham, Susan Pulliam and Michael Siconolfi, The Wall Street Journal, “Executives’ Good Luck in Trading Own Stock”

Newspaper or Digital Beat Reporting

WINNER: Alberto Arce, The Associated Press, Honduras Reporting – “Dad Seeks Justice for Son Slain in Broken Honduras,” “Free Coffins: Political Swag for Honduran Poor,”"Inmates, Corruption Rule Honduras’ Deadly Prisons,” “Flailing Honduras in Yet Another Political Crisis

FINALISTS:

• Jon Marcus, The Hechinger Report, Higher Education Reporting
• Elisabeth Rosenthal, The New York Times, Environmental Reporting

Newspaper or Digital Feature Reporting

WINNER: Rukmini Callimachi, The Associated Press, “Hunger Returns” – “In Niger, Child Marriage on Rise Due to Hunger

FINALISTS:

• Sheri Fink, The New York Times, “A Queens High Rise Where Fear, Death and Myth Collided”
• Michael M. Phillips, The Wall Street Journal, “Under Attack”

Newspaper or Digital Spot News Reporting

WINNER: Staff, Newsday, “Devastated: Sandy’s Trail of Ruin on LI, in NYC” – “LI left reeling after Sandy’s deadly wrath,” “LIPA works to restore power after Sandy

FINALISTS:

• Staff, Asbury Park Press, “Devastated! Storm Watch”
• Staff, The Record, “Storm Punishes North Jersey”

Newspaper or Digital Enterprise Reporting

WINNER: Binyamin Appelbaum and Robert Gebeloff, The New York Times, “Even Critics of Safety Net Increasingly Depend on It

FINALISTS:

• Sheri Fink, ProPublica, “In Hurricane’s Wake, Decisions Not to Evacuate Hospitals Raise Questions”
• Adam Kerlin, Janet Roberts and Duff Wilson, Reuters, “Food Fight”

Newspaper or Digital Local News Reporting

WINNER: Keith Herbert and Jennifer Maloney, Newsday, “Hempstead Turnpike: 16 Deadly Miles

FINALISTS:

• Celeste Hadrick and Randi F. Marshall, Newsday, “Unequal Returns in Nassau”
• Greg B. Smith, New York Daily News, “New York City Housing Authority: A Living Nightmare”

Reporting Newspaper with a Circulation Under 100,000

WINNER: Michael Luongo, Gay City News, “Evita: Gay Icon Then and Now

FINALISTS:

• Josh Nathan-Kazis, Jewish Daily Forward, series investigating Jewish cemeteries
• John Annese, Frank Donnelly, Jillian Jorgensen, Stephanie Slepian, Mark Stein and Deborah Young, Staten Island Advance, “Tragic Teen’s Fatal Jump”

Reporting by Independent Digital Media

WINNER: Elizabeth McGowan and Lisa Song, InsideClimate News, “The Dilbit Disaster

FINALISTS:

• Patrick Arden, City Limits, “Deep Concerns about ‘Three-Quarter’ Housing”
• Kim Barker and Justin Elliott, ProPublica, “Buying Your Vote: Dark Money and Big Data”

MAGAZINES

Magazine Personal Service 

WINNER: James Sterngold, SmartMoney Magazine, “‘It’s Not Our Job’” – “Why Mutual Fund Guardians Are Failing

FINALISTS:

• Lisa Gibbs and Ismat Sarah Mangla, Money Magazine, “The High Cost of Saying Goodbye”
• Missy Sullivan, SmartMoney Magazine, “The Sibling Sinkhole”

Magazine Profile

WINNER: Tim Keown, ESPN The Magazine, “Everything’s on Me

FINALISTS:

• Scott Eden, ESPN The Magazine, “Underwater”
• Marie Brenner, Vanity Fair, “Marie Colvin’s Private War”

Magazine Investigative Reporting

WINNER: Sabrina Rubin Erdely, Rolling Stone, “School of Hate” – “One Town’s War on Gay Teens

FINALISTS:

• Don Van Natta Jr., ESPN The Magazine, “Fight On”
• Mina Kimes, Fortune, “Bad to the Bone”

Magazine Feature Reporting

WINNER: William Langewiesche, Vanity Fair, “The Camorra Never Sleeps

FINALISTS:

• Mark Winegardner, ESPN The Magazine, “The Last Time They Met”
• Steve Hendricks, Harper’s Magazine, “Starving Your Way to Vigor”
• David Kushner, Vanity Fair, “A Home at the End of Google Earth”

SPECIALIZED WRITING

Headline Writing

WINNER: Deborah Pines, New York Post, “This Is Your Captain Freaking

FINALISTS:

• Andrew Bergmann and Lex Haris, CNNMoney, “Rich, Gingrich and Crazy Rich”
• David Schmidt, The New York Times, “For Vice President, a Heartbeat Away From the Public Isn’t Close Enough”

Arts Reporting

WINNER: Lesley M. M. Blume, Vanity Fair, “The Canvas and the Triangle

FINALISTS:

• Ronni Reich, The Star-Ledger, “Dog Days” and “Batrek Yassa”
• David Kamp, Vanity Fair, “Freud Interrupted”

Business Feature

WINNER: Tom Bergin, Reuters, “Starbucks Slips the UK Tax Hook” – “How Starbucks avoids UK taxes

FINALISTS:

• Clare O’Connor, Forbes, “American Booty”
• David A. Kaplan, Fortune, “Hostess is Bankrupt… Again”

Business Investigative Reporting

WINNER: David Barstow and Alejandra Xanic von Bertrab, The New York Times, “The Bribery Aisle: How Walmart Used Payoffs To Get Its Way in Mexico

FINALISTS:

• Mina Kimes, Fortune, “Bad to the Bone”
• David Barboza, Keith Bradsher, Charles Duhigg, Steve Lohr, David Kocieniewski, David Segal, The New York Times, “The iEconomy”
• Anna Driver, Brian Grow, Carrick Mollenkamp, Jeanine Prezioso, Janet Roberts, Joshua Schneyer, David Sheppard and John Shiffman, Reuters, “Inside Chesapeake Energy”

Opinion Writing 

WINNER: Christopher Hitchens, Vanity Fair

FINALISTS:

• Allan Sloan, Fortune
• Joye Brown, Newsday

Science, Technology, Medical or Environmental Reporting

WINNER: Geeta Anand and Betsy McKay, The Wall Street Journal, “TB: A Menace Returns” – “How Fight to Tame TB Made It Stronger

FINALISTS:

• Mina Kimes, Fortune, “Bad to the Bone”
• Wil S. Hylton, Harper’s Magazine, “Broken Heartland”

Sports Reporting

WINNER: Bill Madden, Michael O’Keeffe, Christian Red, Teri Thompson and Nathaniel Vinton, New York Daily News, “Yer Out!”

FINALISTS:

• Daniel Roberts and Pablo S. Torre, Fortune, “They Showed Him the Money”
• Jim Baumbach and Randi F. Marshall, Newsday, “No Home Runs”

PHOTOGRAPHY 

Spot News Photo

WINNER: Manish Swarup, The Associated Press, “A Tibetan’s Last Stand

FINALISTS:

• Todd Maisel, New York Daily News, “Breezy Point Fire”
• Michael Schwartz, New York Daily News, “Oh Deer!”

Feature Photo

WINNER: Aristide Economopoulos, The Star-Ledger, “Ghost Town Sandy: The Hurricane’s Aftermath at Night

FINALISTS:

• Carolyn Kaster, The Associated Press, “Joe”
• Bebeto Matthews, The Associated Press, “Sandy Claus”

Sports Photo

WINNER: Simon Bruty, Sports Illustrated, “Heavyweight Bout”

FINALISTS:

• David J. Phillip, The Associated Press, “Freestyle Start”
• Peter Read Miller, Sports Illustrated, “Golden Girl”

DIGITAL AND INTERACTIVE MEDIA

Multimedia, Interactive Graphics and Animation

WINNER: Staff, NBC News, “Education Nation

FINALISTS:

• John Branch, The New York Times, “Snow Fall”
• Staff, The Wall Street Journal, “Watched”

Social Media

WINNER: Kurt Andersen, Jenny Lawton, Sean Rameswaram and Michele Siegel, Studio 360 with Kurt Andersen, for PRI and WNYC Radio, “Winners: Jingles for Romney and Obama”

FINALISTS:

• Annalyn Kurtz, CNNMoney, “#lgotajob”
• Shawn Brown, David Kirschner and Frank Pokorney, News 12 Interactive, “Hurricane Sandy”

Mobile Application

WINNER: Staff, Quartz

FINALISTS:

• David Kirschner, Ferhat Ozduran and Darrin Yancey, News 12 Interactive
• Staff, Newsday

RADIO AND AUDIO 

Radio or Audio Reporting

WINNER: Jim O’Grady, WNYC, “‘We’re Beach People, We Rebuild’”

FINALISTS:

• Sara Fishko, Karen Frillmann, Laura Mayer and Wayne Shulmister, WNYC, “Culture Shock 1913″
• Mirela Iverac, WNYC, “On the Brink: The New Face of Poverty”

DIGITAL VIDEO

Digital Video Reporting

WINNER: Brent McDonald, Julia Preston and Justine Simons, The New York Times, “In Deportation, Age 6

FINALISTS:

• Staff, Newsday, “Surviving Sandy”
• Craig Duff and Almudena Toral, Time Magazine, “An Afghan Girl’s Quest for Education”

TELEVISION

Television Spot News Reporting

WINNER: Staff, New York 1 News, Hurricane Sandy Coverage

FINALISTS:

• Danny Backus, John Bathke and John Capriotti, News 12 New Jersey, “Rescued from Sandy”
• Staff, News 12 Long Island, “Brentwood House Explosion”

Television Feature

WINNER: Bethany Swain and Lisa Sylvester, CNN, “#FamilySoulutions”

FINALISTS:

• David Garden and Kevin Maher, News 12 Long Island, “Wounded Warrior Softball Sluggers”
• Henry Naccari and Douglas Pawlikowski, News 12 Westchester, “Laubin’s Legacy”

Television Series or Investigative Reporting

WINNER: Karin Attonito, Anthony Cocco and Walt Kane, News 12 New Jersey, “Kane in Your Corner: After Sandy”

FINALISTS:

• Megan Chuchmach, Randy Kreider, Brian Ross, Mark Schone and Rhonda Schwartz, ABC News, “Brian Ross Investigates: TSA Theft”
• Valerie Gildea, David Leibowitz and Jill Wagner, News 12 Long Island, “Journey of Remembrance”

Documentary Film

• No Finalists

OMNIBUS AWARDS 

Minority Focus

WINNER: Todd B. Bates, Margaret Bonafide, Shannon P. Mullen and Ken Serrano, Asbury Park Press, “Cheated

FINALISTS:

• Nikole Hannah-Jones, ProPublica, “Living Apart: Fair Housing in America”
• Mirela Iverac, WNYC, “Deferred Action”

Public Service Award 

WINNER: Julia Angwin, Renee Rigdon, Jeremy Singer-Vine, Ashkan Sotani and Jennifer Valentino-DeVries, The Wall Street Journal, “Watched” series

FINALISTS:

• Staff, NBC News, “Education Nation”
• Staff, News 12 Westchester and Newsday, “The New Tappan Zee: A News 12 Town Meeting”
• Sam Dolnick, The New York Times, “Unlocked”

Comments are closed.